+371 29586640, +371 29164909
+371 27717023, Diennakti!
Apmaksai par pakalpojumu tiek pieņemtus maksājumu kartes, pārskaitījums vai skaidra nauda.
Ārstniecības iestādes kods 0100-00183.
Augu maisījumi jeb „spaisi” ir kaltētas zāles un lapu smēķējamais maisījums, kas apstrādāts ar aizliegto reaģentu JWH-018 un nenarkotiskajām vielām, lai nomaskētu narkotiku klātbūtni maisījumā.
Pavisam nesen augu maisījumu pārdošanas vietas varēja bez pūlēm atrast. Tajās pārdeva augu izcelsmes pīpējamos maisījumus, uz kuru paciņām varēja lasīt eksotisku augu nosaukumus: zilais lotoss, lauvas aste, Havajas roze utt. Sajaukti noteiktās attiecībās, šie augi var izsaukt vieglu stimulējošu vai halucinogēno efektu.
Pašlaik dabīgos maisījumus vairs neatrast. Nav arī to pārdošanas kiosku, jo „spaisi” ir izņemti no legālo produktu uzskaitījuma. Izrādījās, ka bez „nevainīgajām” augu izcelsmes izejvielām tie satur arī sintezētu kanabisa analogu JWH-018, kas ir daudzreiz bīstamāks par psihoaktīvajām vielām, ko iegūst no kaņepēm. JWH-018 tikai nosacīti pieskaitāms kanabinoīdiem, bet patiesībā tam ir pilnīgi cita struktūra un tas arī darbojas citādi, pilnībā bloķējot un sagraujot CNS receptorus – bojā galvas smadzenes un ved uz vājprātu. Tā kā „spaisus” gatavo mājamatniecības apstākļos, izgatavotāji narkotikas iedarbības pastiprināšanai pēc saviem ieskatiem maina kanabinoīda formulu un piesūcināšanai izmanto visdažādākos preparātus. To iedarbība nav prognozējama. Pat ja zinām, ka Silver ir vājie un vismazāk bīstamie „spaisi”, Gold – vidējie, bet Diamond ir divreiz stiprāki par „zelta”, tas nebūt negarantē drošu informāciju par „draņkiem”, ko nopērkam nelegālā „točkā”. Nevar zināt, kā var beigties kārtēja „pīppauze” – tā ir kā krievu ruletes spēle.
2014. gada vasarā, kad pīpējamo maisījumu pārdošana Latvijā jau bija aizliegta ar likumu, Rīgai burtiski pārvēlās pāri saindēšanās gadījumu “vilnis”: Slimnīcās katru dienu nonāca pa 6 cilvēkiem 17-23 gadu vecumā pēc „spaisu” lietošanas. Viņiem bija ļoti smagi simptomi: halucinācijas, personības dalīšanās, „robi” atmiņā, epilepsijas lēkmes. Dažus jauniešus mediķi glāba ātrās palīdzības mašīnā pēc klīniskās nāves noteikšanas. Izrādījās, ka „spaisu” maisījumiem ir piejauktas vielas, kuras nebija iespējams identificēt, jo nebija attiecīgo reaģentu. Šī pieredze lieku reizi apliecina, cik bīstami ir pirkt nelegālās „indes” un cik grūti tādos gadījumos ir sniegt medicīnisko palīdzību un glābt dzīvību.
Narkotiskā atkarība no „spaisiem” sākumā rodas psihiskā līmenī. Turklāt pusaudžiem tā veidojas ātrāk nekā pieaugušajiem pīpmaņiem. Pirmie trauksmes signāli ir paaugstināta nervozitāte un ērcīgums, biežs depresijas stāvoklis un sarkanas – kā pēc negulētas nakts - acis. Tā kā “spaisu” sastāvā ir sintētiskie kanabinoīdi JWH-018, rodas arī fiziskā atkarība. Šajā stadijā jau notiek neatgriezeniski psihes bojājumi: biežākas kļūst halucinācijas, trauksmes un panisku baiļu lēkmes. Atkarīgie ļoti bieži nonāk psihiatriskajā slimnīcā.
Narkotikas radītā eiforija ātri pāriet hronisku “lomku” stāvoklī, narkotiku bojātais organisms prasa 8-10 devas diennaktī, jo abstinences laikā sākas ļoti stipras galvassāpes, kaulu un muskuļu diskomforts. Šādos gadījumos neizbēgama ir pārdozēšana, kas savukārt izsauc akūtu sirds un elpošanas nepietiekamību. Diemžēl ārstiem izglābt cilvēku pēc ilgstošas intoksikācijas ir maz izredžu. Stāvokļi, kas noved pie letāla iznākuma, parasti notiek jau pirmajā gadā kopš atkarības no “spaisiem” iestāšanās.
Narkotika bojā ne tikai atsevišķus orgānus un sistēmas, bet visu organismu. Tā sagrauj sirdi un asinsvadus, aknas, nieres, liesu, plaušas, nervu sistēmu, galvas smadzenes. Tāpēc ar atkarības sekām cilvēkam jāsadzīvo visu atlikušo mūžu. Nav iespējams atjaunot narkotikas iznīcinātās smadzeņu šūnas un “apēstos” asinsvadus, cilvēks uz visiem laikiem kļūst par invalīdu.
“Spaisu” un kanabisa zināmas līdzības dēļ daļēji līdzīgas ir arī to lietošanas pazīmes, taču “spaisu” efekts ir izteikts daudz spēcīgāk. Raksturīgākās pazīmes ir: redzes un dzirdes halucinācijas;kontroles zudums (bezmērķīgas darbības, pārvietošanās); apziņas un domāšanas izmaiņas (cilvēks nejūt savu ķermeni un zaudē saikni ar realitāti, iespējams samaņas zudums); amnēzija (“robi” atmiņā, nespēja atcerēties, kas notika iepriekš); sarkanas acis – viena no vistipiskākajām pazīmēm.