Butirāts, buksiks, oksiks, ksjuša – tādi ir slenga apzīmējumi šai klubu narkotikai, kas ir modē diskotēkās un naktsklubos. Oksibutirāts tiek uzskatīts par labāko alkohola aizstājēju un tiek izmantots kā efektīvs enerģētiķis, kurš uzlabo garastāvokli, taču neizsauc paģiras. Turklāt erotomāni to uzskata par iedarbīgu afrodiziaku, bet kultūristi un sportisti – ideālo anaboliķi.

Tieši šī preparāta anaboliskās īpašības (tas stimulē augšanas hormona veidošanos un līdz ar to palīdz audzēt muskuļu masu) ir veicinājušas tā plašu izplatību par bioloģiski aktīvajām piedevām kultūristiem. Savulaik oksibutirātu pārdeva bez receptes un lietoja nekontrolēti. Jau tad, pirms 25 gadiem, šo piedevu sportisti sāka izmantot tieši kā narkotisko eiforiju izraisošu preparātu. Mediķu laika gaitā izkrātie dati par saindēšanos un sarežģījumiem noveda pie oksibutirāta bezrecepšu pārdošanas aizlieguma un stingriem apgrozījuma ierobežojumiem.

Pēc izskata šī viela ir balts vai iedzeltens pulveris, kas labi šķīst spirtā un ūdenī. Ārstniecībā oksibutirātu izmanto kā depresantu ar relaksējošu, sedatīvu, pretšoka un neotropo iedarbību, kā miegazāles. To izmanto narkozei ķirurģijā, lieto psihiatrijā, neiroloģijā, oftalmoloģijā. Nātrija oksibutirāta lietošana medicīnā tiek uzskatīta par perspektīvu. Šis farmokoloģiskais preparāts tiek ražots pulvera vai ampulu veidā. Taču oksibutirātu sintezē arī nelegāli, turklāt bieži ar ļoti toksiskām vielām, lai gan narkodīleri to reklamē kā „attīrītu” un „drošu” preparātu.

Neliela narkotikas deva (parasti to ielej plastikāta korķī un pievieno alkoholam) atslābina, uzlabo garastāvokli, rodas eiforija, drošības sajūta, vēlme komunicēt. Vielas iedarbība sākas pēc 15-20 minūtēm un vidēji ilgst 1-2 stundas. Tā kā pēc tam nav paģiru efekta, daudzi cilvēki pēc izmēģinājuma devas turpina eksperimentēt ar butirātu. Rezultātā pret šo vielu veidojas tolerance.

Vidējā deva (2 ml) izraisa visa ķermeņa relaksāciju, juceklīgu runu, vēlmi kustēties, dejot. Pēc lielākām devām narkomāns uz vairākām stundām ieslīgst dziļā miegā. Kad butirāta koncentrācija aknās sasniedz kritisko robežu, organisms vairs netiek galā ar tādu daudzumu toksīnu un ieslēdz „bremzēšanas” reakciju: rodas vājums, apātija, vienaldzība pret visu apkārt notiekošo. Pietiek ar 5 ml vielas, lai cilvēks aizmirstos dziļā narkotiskā miegā. Tā kā organisms cenšas izvadīt toksīnus, šādā stāvoklī var sākties vemšana un gulošais var nomirt asfiksijas dēļ. Vairākas narkotikas devas izsauc komu, un 13-15 gadus veciem pusaudžiem var apstāties sirds un elpošana. Taču pat viena nepareizi aprēķināta deva nepieredzējušam butirāta lietotājam (kurš bieži vien ir pusaudzis) var kļūt par pēdējo.

Narkodīleri cenšas uztiept jauniešiem stereotipu, ka butirāts atbrīvo, noņem komunikācijas kompleksus un barjeras. Patiesībā cilvēks zaudē paškontroli, uzvedas dumji un nedomājot, ļaujoties tikai instinktiem. Gadās, ka pusaudži speciāli, joka pēc, pievieno butirātu drauga vai meitenes alkoholam, lai pasmietos par apdullušo vienaudzi. Viņi neaizdomājas par to, ka, viņuprāt, „nevainīgais” joks var izvērsties par traģēdiju. Deviņos no desmit gadījumiem butirāta lietošana kopā ar alkoholu gaidītā „kaifa” vietā izsauc neprognozējamu rezultātu. Cilvēks var kļūt agresīvs un tādā stāvoklī nodarīt sev un citiem ļaunumu – līdz pat nelaimes gadījumiem un nāvei. (Internetā policija ir ievietojusi videosižetus par šo tēmu.)

Taču iedarbības neprognozējamība nav vienīgais risks saistībā ar butirāta lietošanu, Dziļa narkotiskā miega stāvoklis izraisa neatgriezeniskas izmaiņas psihē. Rodas „bedres” atmiņā, neizskaidrojamas bailes, trauksmainība, attīstās paranoja. Ļoti ātri notiek personības degradācija. Butirāts graujoši iedarbojas uz visiem orgāniem: cieš aknas, sirds, plaušas, reproduktīvie orgāni, un cilvēks praktiski kļūst par invalīdu.

Abstinences sindroma pazīmes: stipri galvas reiboņi, izteikta trauksmes sajūta, bezmiegs, sāpes krūtīs.